IN MEMORIAM

VIDIПосле краће и тешке болести у Београду је у петак преминуо др Слободан Ж. Марковић, дугогодишњи професор Филолошког факултета у Београду, књижевни историчар, есејиста, антологичар, неуморни културни посленик и пријатељ библиотека.Где год је требало нешто покренути, основати, подржати и одржати, Слободан Ж. Марковић је био међу првима - ЗМАЈЕВЕ ДЕЧЈЕ ИГРЕ  у Новом саду, ЈУГОСЛАВЕНСКИ ФЕСТИВАЛ ДЈЕТЕТА у Шибенику, Фестива лКУРУРЧЕК у Марибору,ФЕСТИВАЛ ХУМОРА ЗА ДЕЦУ у Лазаревцу...,С подједнаким умећем и страшћу водио је Међународни славистички центар Србије, КПЗ Србије, часописе Књижевност и језик и Детињство, био један од оснивача Вукове задужбине, Задужбине Десанке Максимовић,Задужбине Војвода Живијим Мишић,  стизао и да предаје на универзитетима у Гетингену, Пекингу, Нишу и Приштини. Као велики донатор помогао је у стварању Националног центра књиге за децу у Љигу - книгама, опремом и својим делом. Дечја библиотека је у знак захвалности понела његово име и тиме се поноси.