ДИГИТАЛНА ЗБИРКА

НАША  Е - КЊИГА

ЛЕГАТ

Дечја библитека Проф.др Слободан Ж. Марковић

Слободан Ж. Марковић рођен је у селу Доњи Мушић.
Завичајем је сматрао Мионицу, општину рођења, Ваљево, место где је учио Гимназију и Љиг, где је у проводио много времена, у својој кући на једном од љишких брежуљака.
Био је професор на Филолошком факултету у Београду, где покреће наставу књижевности за децу. Приредио је више антологија поезије и прозе, писао о Десанки Максимовић и другим значајним писцима. На челу Десанкине задужбине био је дуги низ година, такође на челу Међународног славистичког центра Србије. Био је један од оснивача Вукове задужбине и Задужбине Војвода Живојин Мишић. Змајеве дечје игре у Новом Саду, Фестивал хумора за децу у Лазаревцу, Југословенски фестивал детета у Шибенику су манифестације чије је оснивање повезано са именом уваженог професора Марковића.
Љишкој библиотеци поклонио је више од 6.000 књига, међу којима има наслова које је тешко наћи и у знатно већим библиотекама.

Дечја библиотека у Љигу, од дана отварања, 30.априла 2012.године, носи његово име.